Spletna stran je varna
Lansko leto sta Google in Mozilla začela pritiskati proti univerzalnemu šifriranju s spreminjanjem uporabniškega vmesnika svojih brskalnikov. Poleg ikone ključavnice je vsaka spletna stran, ki ima SSL označena z “Varna”.
Brskalniki so prav tako začeli označevati spletna mesta HTTP kot “Ne varna”. To je bilo narejeno postopoma. Najprej se je opozorilo prikazalo samo, ko je uporabnik želel vnesti geslo v nešifrirano polje. Jeseni 2017 se je vsaka stran brez SSL certifikata, ki je vsebovala besedilno polje označila z “Ne varno”.
Kaj se dogaja s HTTPS?
HTTP je star računalniški standard. To je protokol za komunikacijo in je nekaj časa deloval v redu. Na žalost HTTP ni varen. Ko vzpostavite HTTP povezavo s spletno stranjo, ta povezava ni varna. To pomeni, da lahko kdor koli prisluhne tej povezavi in ukrade ali manipulira z prenesenimi podatki.
HTTPS je varen. Ko vzpostavite povezavo s spletnim mestom, so poslani podatki šifrirani. Brez ustreznega ključa ne more nihče prestreči informacij. Poleg varnosti, HTTPS tudi blokira ISP-je od vbrizgavanja oglasov na vašo spletno stran, deluje hitreje in bolje kot HTTP in končno morate imeti šifriranje, da uporabite HTTP/2, ki se vse bolje sprejema.
Kaj pa mi?
Sedaj smo tudi na našo spletno stran namestili spletni SSL certifikat in ves promet preusmerili preko varnega protokola HHTPS, ki podatke šifrira. Sedaj je tudi naša spletna stran označena kot varna.